Çanakkale

BİR YAZI TİPİ, BİR ŞEHRİN KİMLİĞİNİ TEMSİL EDEBİLİR Mİ?
Bir yazı karakterine baktığımız zaman çoğumuz ne olduğunu tanımlayamayız ama, bir kişiliği oluğunu ve buna bağlı olarak da insanlar üzerinde bir etki yarattığını hissedebiliriz.

Kimi yazı tipi asil ve lüks hissi verirken, başka bir tanesi ise çocuksu ve komiksi olabilir.

Bir markanın en önemli görsel özelliklerinden birisidir yazı karakteri. İnsanların günlük deneyiminin bir parçası haline gelerek o şehrin kişiliğini yansıtır. Şehirdeki kurumlar ve insanlar, yazı tipini kendi projelerinde ve hayatlarında benimsedikçe, o yazı tipi şehrin sesi haline gelir.

Yazı tipleri bağlı oldukları şehirleri değiştirmez ama, şehirdeki insanların zihniyetini değiştirmeye ve değişimi insanların kendilerinin yapmalarına ilham verebilir.

Yazı tiplerinin bilinçaltı güçleri böyledir.

Çanakkale yazı tipini tasarlarken Mimar Doğan Erginbaş’ın Çanakkale Şehitler Abidesi’nden esinlendik ve anıtın güçlü kare formunu baz aldık.

Anıtın ifade ettiği sağlam temelleri ve istikrarlı altyapıyı yansıtan yazı tipi, sadece başlıklarda kullanılmak üzere büyük harfler ile tasarlandı.

Başta tüm Çanakkaleliler olmak üzere isteyen herkes, bu yazı karakterini ücretsiz olarak indirebilir ve herhangi bir telif hakkı olmadan kendi projelerinde kullanabilir.

Çanakkale yazı tipini buradan indirebilirsiniz.

Yöresel ürünlerde, şirket isimlerinde, logo type ya da etiket gibi birçok farklı alanda rahatlıkla kullanılabilecek bu yazı tipi, halkın katılımına açık ve önemli bir vatandaş etkileşim aracıdır.

Çanakkale yazı karakterini önümüzdeki yıllarda, balık lokantasından otellere, şarap şişelerinden kurumsal zarfa kadar, pek çok yerde göreceksiniz… Bu karakter, üstünde geçtiği her şeyin Çanakkaleli olduğunun bir göstergesidir.