Çanakkale

Günümüzde pek çok destinasyon kendi kültürel değerlerini ya da doğal güzelliklerini tanıtmak için 1940 ve 50'li yılların estetiğini anımsatan grafik posterler tasarlatıyor. Bu tip posterler meraklıları tarafından aranıyor ve biriktiriliyor.

Bizler de Çanakkale’mizin değerler haritasının bizlere çizdiği altyapı ışığında; Huzur, Gurur ve İlham temalarının altını dolduracak şekilde destinasyonlar seçtik. Tüm bu destinasyonlar Emrah Yücel’in illüstrasyonları ile resimlendirildi.

Bu illüstrasyonların kullanıldığı çeşitli tanıtım malzemeleri Çanakkale’ye ait satış mağazalarında sizleri bekliyor.

1940 ve 1950’li yıllar dünyada seyahatin altın yılları olarak anılır. İkinci Dünya Savaşı sonrası yıllarda öncelikle tren ve sonrada cruise gemileri ile yapılan seyahatlerin başını çektiği bu seyahat akımı tüm dünyada gittikçe artarak entelektüel turizmin altyapısını oluşturdu.

Dünya’da 1930 ve 40’lı yıllardan bilinen en önemli grafik tasarımcı ismi Cassandre’dir. Avrupa’da Kuzey Ekspresi, Atlantik Cruise, Trans Europe, Normandie Transatlantik afişleri ile dünya grafik tasarımında özellikle turizm tanıtımında önemli izler bıraktı.

1950’li yıllara geldiğimizde özellikle savaş sonrası iş arayan uçak pilotlarının ticari dünyaya girmesi ile PanAm, United Airlines ve American Airlines uçak firmaları dünyanın her noktasına uçmaya başladı. Doğal olarak da bu yeni destinasyonların tanıtımları başladı.

Artık evlerinden çıkan varlıklı turistler dünyanın egzotik destinasyonlarına seyahatlere başladılar. Bu yıllarda yapılan seyahat afişleri halen tüm dünyada kollektörler ve seyahat meraklıları tarafından heyecanla biriktirilir ve aranır. Müzayedelerde önemli fiyatlar ile rekorlar kırarlar.

Dünyada sofistike turizm akımları yaratan seyahat acenteleri, destinasyonlarını tanıtmak için bu türde posterleri bir araç olarak kullanmışlardır.

Ülkemizde de Türk grafik tasarım ustası İhap Hulusi Görey bu trendlerin ışığında hem Türkiye’de hem de doğduğu yer olan Mısır’da benzer seyahat posterleri tasarlamıştır.