Çanakkale

OLUŞTURDUĞUMUZ GÖRSEL KİMLİK DÜNYASINDA İKİ TEMEL UNSUR BULUNMAKTA;

Birincisi, Çanakkale için özel olarak tasarlanmış olan yazı karakteri Troy’dan hareket ile oluşturulan özgün LOGOTYPE. Bu logotype Çanakkale için tasarlanan yazı karakterinin içerisine yuvarlak elemanların eklenmesi ile oluşturuldu. Yazı karakteri farklılaştırılarak, özgünleştirildi.

İkincisi ise Asya ve Avrupa kıtalarını temsil eden yuvarlak grafik elemanlar aracılığıyla Çanakkale’nin boğazdaki konumunu grafik bir dille soyut olarak anlatan GÖRSEL KOMPOZİSYON. Bu kompozisyon dili aynı zamanda bizlere geniş bir kullanım alanı da açıyor.

Çanakkale görsel dili; bir amblem gibi katı kuralları ve kullanım şekilleri olan yöntemler yerine, kullanıcılara geniş grafik esneklik ve sadelik sunan bir yöntem öneriyor. Buradaki esneklik; iki yuvarlak öğenin, kullanılacak alanın gerektirdiği şekilde kadrajlanması ile kullanıcıya tasarımsal anlamda özgürlük ve çeşitlilik getiriyor.

Resmi ve kurumsal grafik tasarım ihtiyaçlarında, ağırlıklı olarak mavi rengin tonları kullanılıyor. Festival gibi etkinliklerde, kültür ve sanat faaliyetlerinde alternatif renk kullanımları ile de farklılaşabiliyor.